Aktuality - SCU.sk

Cheerleading - šport pre všetky deti (seminár)

Praktické tipy, čo konkrétne potrebuje klub/tréner, aby mohli začať s cheerleadingom. Rady, ako viesť tréningy, ako posilňovať jednotlivé svalové skupiny už pri zahrievaní, ako motivovať a “odmeňovať”, ako učiť deti a mládež tímovému správaniu. Nielen to, ale aj oveľa viac sa dozvedeli dámy, ktoré sa 20.1.2023 zúčastnili seminára Cheerleading - šport pre všetky deti pod vedením Zuzany Niščákovej, prezidentky SCÚ.

Cheerleading je skvelou aktivitou pre deti, pretože prepája prvky gymnastiky, fitnes a tanca. Navyše cheerleading je nielen športovou ale aj kreatívnou aktivitou. Deti pri tréningoch trénujú nielen telo, ale aj koncentráciu a kreativitu. Pretože dôležitou súčasťou športového cheerleadingu je #pokrik/#cheer. V pokriku sa používa angličtina aj slovenčina. Deti si názvy svojich tímov, vyberajú farby, vyrábajú tabule a trénujú hlasivky. Zároveň je tímovou aktivitou. Na cheerleadingových tréningoch totiž robíme všetko teamovo. Učíme deti si navzájom pomáhať, budujeme tak potenciál spolupráce pre pyramídy (tzv. stunty). Veľkou výhodou cheerleadingu je, že deti pripravuje na výkon postupne, po tzv. leveloch a to práve kvôli tomu, aby sa dieťa postupne pripravilo na choreografie, ktoré nás tak veľmi uchvacujú.

“Cheerleading je naozaj pre všetky deti. Mala som chlapca, ktorý nebol typický športový typ. Je najlepšou podporou pre deti, ktoré chcú lietať.”, hovorí zo skúsenosti Anna Tonhajzerová, trénerka z Hornej Ždane.

Okrem teoretických a praktických znalostí si navzájom účastníci zdieľali svoje skúsenosti s prácou s deťmi a komunikáciou s rodičmi. Od skúsenej trénerky ale aj navzájom medzi sebou si dali tipy, akým spôsobom motivovať deti tak, aby sa prekonávali a dokázali viac.

Z dotazníkov spokojnosti vyberáme to, o čo sa na vzdelávacích aktivitách organizovaných SCÚ najviac snažíme:

"Veľa nových nápadov na skvalitnenie vyučovania vo forme pohybových hier, jednotlivých cvikov a levelov náročnosti pre jednotlivé vekové kategórie detí."

Aj o tomto sú semináre, ktoré organizuje Slovenská cheerleading únia. Pretože nielen športové kluby sa v cheerleadingu stávajú tímami. Samotná Slovenská cheerleading únia rastie do skvelého cheerleading teamu, a to nás veľmi teší.

  • Videní: 34